3.8 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023

Што ќе прави Обама по заминувањето од претседателската функција?

На својата последна пресконференција, американскиот претседател во заминување, Барак Обама, се осврна на голем број на прашања кои ги одбележија двата негови мандати, но и на промените кои може да се очекуваат под водство на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп.

На почетокот тој им се заблагодари на медиумите за кои вели дека се еден од столбовите на демократијата, кој во својот мандат, рече тој, ја вршеле добро својата работа иако често не се согласувал со нивните извештаи. Тој им посака добра работа во иднина и одговори на првото прашање кое се однесуваше за неговата одлука да ја намали казната на Челси Менинг, порано позната како Бредли Менинг. Обама во вторникот и ја намали казната за која требаше да лежи во затвор до 2045 година поради предавање на документи од Викиликс.

„Правдата овде е извршена“, изјави Обама, истакнувајќи дека тој не ја помилувал, туку и ја намалил казната.

Говорејќи за односите меѓу САД и Русија, Обама изјави дека претседателот Владимир Путин, штом дошол на власт почнал со спротиставени тонови и ги направил тешки односите меѓу двете држави.

Тој нагласи дека Русија одбила да преговара за нукеларните прашања и дека ќе биде изненаден доколку Трамп успее да постигне договор по ова прашање.

Обама не сакаше да го коментира бојкотот на неколку демократи кои нема да присуствуваат на инагурацијата на Трамп.

„Се што знам е дека јас ќе бидам таму. Се надевам дека нема да биде ладно како што беше на мојата прва инаугурација, рече тој

Обама објасни дека по заминувањето од претседателската функција сака да си посвети внимание на себе и неговото семејство.

„Сакам да пишувам малку, да молчам и да не зборувам многу, сакам да го поминувам времето со моите ќерки, ова се моите приоритети за оваа година“, рече тој.

Тој исто така изјави  дека е горд на законот со кој се придобиваат различни права на припадниците на ЛГБТ заедницата.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -