18.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

ВИДЕО: Како се игра „Пајдушко“ во ледени води, на Водици

Денес се одбележува големиот христијански празник Богојавление – Водици.

Секоја година во местото Калофер, Бугарија, голем број на храбри луѓе – верници, учевствуваат во традиционалниот танц „Пајдушко“ во ледените води на реката, како дел од прославата на денот на Богојавление.

Еве како изгледаше тоа денес.

поврзани објави

Последни објави