2.8 C
Skopje
Thursday, November 30, 2023

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја осуди одлуката на СЈО

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешна седница ја разгледало одлуката на СЈО, во случајот „Пуч“, поради што сметаат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев по втор пат избегнува кривична одговорност, за криминал кој веќе е фатен.

Во соопштението се додава дека уште од ИК му било дадено целосна поддршка на Никола Груевски, лидерот на партијата за понатамошните случувања на политичката сцена.

Целоото соопштение од ИК на ВМРО-ДПМНЕ:

Врз основа на изнесените правни аргументи, беше оценето дека станува збор за срамна одлука со која што СЈО наместо орган кој што гони криминал се промовираше себе во партиски орган на СДСМ чија основна задача е да го штити криминалот на Заев и злосторничкото здружение формирано околу него. Оваа одлука претставува и еден вид преседан бидејќи експертската јавност не памети во правната пракса во Република Македонија некој јавен обвинител да се откаже од застапување на обвинението во оваа фаза на постапката, кога обвинителниот акт е правосилен и потврден од совет на судии. Со партиската одлука на Катица Јанева се дерогира и претходната судска пресуда изречена по признание на еден од пленовите на злосторничкото здружение на Заев и Верушевски.

Во спротивност немаше да постои причина Катица Јанева по вторпат да го спасува Зоран Заев од кривична одговорност. Катица Јанева само потврди дека е инструмент на СДСМ/Сорос. Ќе има правда и ќе има мир кога криминалци како Зоран Заев ќе одговараат пред судовите и кога нема да постојат разни Катици и СЈО-а за да ги спасуваат. Ќе има правда и ќе има мир бидејќи народот ги прочита платениците на СДСМ/Сорос кои молчат и се кријат по втората аболиција на криминалецот Заев.

Правдата пред македонските институции, наведуваат од партијата, ќе го стигне Заев и неговото злосторничко здружение, порано или подоцна и тие мора и ќе одговараат за се што и сторија на Република Македонија и на македонскиот народ.

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги охрабрува институциите да работат согласно Уставот и законите и да не дозволат сторениот криминал да минува неказнето. Заев, како што се потенцира, не е, ниту смее да биде привилегиран и над останатите граѓани.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -