21.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

Општина Аеродром: Доколку се утврди вина, веднаш ќе се спроведат санкции за воспитувачката

Општина Аеродром е во постојана комуникација со директорот на градинката, кој наскоро очекува одговор од МВР во однос на случајот. Доколку се утврди вина, веднаш ќе се спроведат соодветни санкции за воспитувачката, соопшти Општина Аеродром во врска со инцидентот кој бил пријавен во полиција.

Во понеделникот, родителката Е.Г. (36) од Скопје пријавила кај директорот на градинка во Општина Аеродром дека забележала оток на десниот образ на нејзиниот шестгодишен син. Според изјавата на детето, воспитувачката го удрила неколку пати по десниот образ.

Директорот на градинката ја упатил мајката да го однесе детето во Здравствена установа за да се утврдат евентуални повреди и да пријави во полиција за да може да се постапува по случајот. Од страна на лекар била издадена потврда за констатирани повреди во вид на оток во пределот на лицето. Раководството на градинката оствари разговор со вработената, која го негира инцидентот. МВР во моментов презема мерки за целосно расчистување на случајот, велат од Општина Аеродром.

поврзани објави

Последни објави