fbpx
24.2 C
Skopje

Во Хрватска ќе се отвори центар за лекување со медицински канабис

АКТУЕЛНО

Во Хрватска наскоро ќе биде отворен првиот европски центар за лекување со медицински канабис. Центарот ќе биде лоциран во реонот на бањата Свети Мартин, северна Хрватска.

Терапијата со канабис првенствено ќе биде наменета за хронично болни лица и ќе трае три недели, додека од април центарот ќе биде достапен и за други лица.

– Тука нема ништо незаконско, маслото од канабис ќе се користи само за медицински цели, соопштија од центарот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -