fbpx
17.8 C
Skopje

Руско МНР повика на воздржаност во врска со информациите за израелски напади во Сирија

АКТУЕЛНО

Во врска со информацијата за извршени ракетни напади денеска на територијата на Сирија од страна на израелската авијација, Министерството за надворешни работи на Русија ги повика сите инволвирани страни во конфликтот да бидат воздржани и да не дозволат зголемување на тензиите во регионот.

– Повикуваме веднаш сите инволвирани страни да покажат воздржаност и да избегнуваат секакви дејствија, кои можат да предизвикаат уште посложена ситуација. Сметаме дека е неопходно безусловно да се почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија и другите земји од регионот, се додава во соопштението.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -