fbpx
20.8 C
Skopje

КАДЕ ОТИДЕ СВЕТОТ: Робот на Бостон Динамикс сам си отвора врата (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Компанијата Бостон Динамикс објави видео на кое што роботот Спот Мини сам си отвора врата. На видеото се гледа како роботот со четири нозе, кој наликува на куче, со „рака“ успева без проблем да отвори врата.

Овој робот потоа ја држи вратата за да може другите да преминат во другата просторија. Непознато е дали роботот функционира самостојно или е контролиран.

Јапонската компанијата СофтБанк ја купи Бостон Динамикс од Алфабет изминатата година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -