fbpx
24.2 C
Skopje

Делави: САД ќе бидат активно вклучени во дијалогот помеѓу Белград и Приштина

АКТУЕЛНО

САД ќе бидат активно вклучени во дијалогот меѓу Белград и Приштина, тврди американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави во интервју за РТВ 21 и истакнува дека ЕУ ги предводи преговорите кои САД силно ќе ги поддржат.

Делави рече дека успехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина е суштински елемент во остварувањето на напредок во нивните европски амбиции. Потсетувајќи на неодамнешната изјава на специјалната претставничка на ЕУ Наталија Апостолова дека итно треба да се дојде до решение во дијалогот, тој рече дека „смета оти тоа е важно“.

– Ние всушност во изминатите години придонесовме за некои успешни елементи кои веќе произлегоа од дијалогот како што е управување со границата на север и собирање царински давачки, интеграции, правосудството на север и слично. Верувам дека имавме важна улога. Зборуваме за прашања од дијалогот со Владата на Косово овде, со Владата на Србија во Белград и со раководството на ЕУ во Брисел, посочи Делави одговарајќи на прашање дали вклучувањето на САД во процесот на Бриселскиот дијалог е само пуста желба или имало официјално барање или контакт.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -