fbpx
20.8 C
Skopje

Бугарскиот претседател Румен Радев утре ќе ја посети Македонија

АКТУЕЛНО

Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев утре доаѓа во официјална посета на Македонија во придружба на двајца митрополити на Бугарската православна црква, Николај и Кипријан, коj е претседател на синодалната комисија за преговори со МПЦ, а Пловдискиот митрополит Николај е член на истата комисија.

Според агендата утре Радев ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов. Нема официјална потврда дали ќе има и работна средба на комисиите меѓу двете цркви, но е извесно дека бугарските владици ќе се сретнат со членови на Синодот на Македонската црква

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -