fbpx
5.8 C
Skopje

ШОК: Повеќе не важат македонските дипломи од факултет во Турција!

АКТУЕЛНО

Кога станува збор за Турција и нивниот лидер Реџеп Таип Ердоган, се чини секоја најава и закана мора да се свати сериозно. Откако  барање на Владата на Турција до нашата држава да се забраната училиштата и фондациите поддржани од противникот на Ердоган, Фетула Ѓулен, не наиде на одобрување кај нашите власти се случи очекуваното.

Турција го раскина договорот со Македонија за признавање на дипломите на сите образовни нивоа. Оваа одлука е потпишана од претседателот Реџеп Таип Ердоган, а објавена е вчера во турскиот службен весник. Истата веќе била донесена во декември 2016 годин, а по предлог на турското Министерство за надворешни работи стапува на сила на 11 февруари.

Ова е вистински удар за големиот број на студенти од Турција кои студираат во Македонија, а ги има најмногу во Скопје и Штип.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -