fbpx
16.8 C
Skopje

Како Вагнер предизборно го „погребува“ Путин

АКТУЕЛНО

Загинувањето на руските платеници во Сирија може да има катастрофални последици за Путин во пресрет на изборите и да се претвори во “црвен картон” за неговата кандидатура за претседател.

Во Москва и во Вашингтон, се прават обиди да се сокрие “авантуристичкото лице” на инцидентот од 7-ми февруари. Washington Drop Drop дава информации за тоа што точно се случило во областа Киш во ноќта меѓу 7 и 8 февруари, а Москва се обидува да ги прик своите загуби на ист начин.
Без сомнение Русите упаднаа во Сирија за една мала “Пустинска бура”, по начинот на кој тоа го направија во 1991 година. Но, за разлика од војната за Кувајт, Пентагон така и не ја објави целосната вистина за настаните од оваа ноќ и срамните за Кремљ убиства.

Во истото време, за Путин и неговите соработници ова видео покажува како тие ги претвораат луѓето се претворени во жртвени јагниња, но тоа и не е најстрашното нешто што може да се очекува. Многу жртвени јагниња имаше и за време на опсадата на чеченската престолнина Грозни, но тоа уште повеќе ја зајакна моќта на Путин .

Иако поминаа повеќе од една недела по поразот на приватната воена команда на Вагнер, медиумите сè уште не знаат како, од каде и зошто таму  се појавија платеници.
Платениците на Вагнер оперирале на левиот брег на реката Ефрат, каде што ги концентрираат своите сили една недела пред 7-ми февруари. Ова е нивниот прв тест за реакцијата на Американците и Курдите.
На истиот начин, неидентификувани вооружени мажи ги почнаа своите “тестови” во Симферопол и други градови на Крим пред 4 години, за да добијат информации за најверојатните места на вооружен отпор. Долго време пред офанзивата на Крим во 1999 година, Русите извршија полноќна операција за да го задржат аеродромот во Приштина во Косово, при што НАТО беше фатен во небрано. Нешто слично Русите сакаа да изведат и во Сирија.
Рускиот план за спроведување на операцијата е едноставен како пет пари. Главната цел на Русите, според преживеаните платеници во операцијата, е контролата на фабриката за гас Коноко во областа Ал-Исаба. Фабриката се наоѓа во средината на пустината, на околу 5 километри од периферијата на Хишам, каде што е концентриран кампот на единицата “Вагнер”.
Платениците се мотале цела недела во реонот пред очите на Курди и Американци, додека официјалните офицери за врска со руската армија ковале планови позади грбот на Курди и Американците, уверувајќи ги дека ништо не планираат.

Целта на операцијата предвидува ноќен напад на курдските позиции и заземање на фабриката за гас “Коноко”. Русите ги напаѓаат Курдите во 23 часот на 7-ми февруари. Тие проценуваат дека нивните фиксни сили и артилерија ќе бидат доволни за да истиснат копнените сили на Курдите, без разлика дали американските специјални сили ќе ја обезбедат фабриката. Руската разузнавачка служба, сепак, не може да ги открие плановите на Американците, кои се подготвени на воздушен напад врз Вагнер. Тоа е “шах” и “мат” за руските платеници во Сирија, а посебно и за руското воено разузнавање, што не знае ништо за американските планови за користење на борбени авиони против војниците кои се руски граѓани.

Повеќе за ова на Трибуна.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -