fbpx
6.8 C
Skopje

Повеќе од 45. 000 луѓе ја напуштиле Гамбија во последниот месец

АКТУЕЛНО

ООН соопшти дека повеќе од 45 илјади луѓе ја напуштиле Гамбија во последниот месец поради тоа што претседателот Јахја џамија одбива да ја напушти функцијата, откако ги загуби изборите.

Наводно околу 45 илјади лица пристигнале во Сенегал од Гамбија, соопштија од Агенцијата за бегалци на ОН. Од таму додадоа дека „други 800 луѓе ја преминале границата кон Гвинеја – Бисао“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -