10.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024
Платено политичко рекламирање

Кражба во манастирот „Свети Пантелејмон“

Арамии ограбиле две црковни ѕвона изработени од месинг, кои заедно тежеле 140 килограми и биле сместени на камбанаријата во манастирскиот комплекс „Свети Пантелејмон“ во кочанското село Пантелеј.

Кражбата била извршена во периодот од 20 до 21 јануари, а случајот во кочанската полиција вчера бил пријавен од страна на домаќинот на црквата.

Двете ѕвона имаат огромна вредност, ако се знае дека датираат од 1871. година, кога всушност и била изградена црквата „Свети Пантелејмон“. МВР работи на расчистување на случајот.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img

Последни објави