37.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

ВМРО ДПМНЕ свика состанок со коалиционите партнери во 19 часот

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се состане вечерва во 19 часот. Сите коалициски партнери се повикани на состанокот, на кој најверојатно ќе биде соопштена одлуката за коалицирање со ДУИ, дознава mkd.mk, од извори во коалицијата.

Во тек е и седницата на ДУИ, на која неофицијално се дознава дека ДУИ ќе ја потврди коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ.

До полноќ истекува рокот за формирање на влада, при што доколку претседателот на ВМРО-ДПМНЕ како мандатар, не успее да состави влада ќе мора да го врати мандатот на претседателот Ѓорге Иванов.

поврзани објави

Последни објави