fbpx
8.8 C
Skopje

Еско Рахиќ: Ако не помине референдумот, албанските општини можат да направат заедница и да влезат во НАТО

АКТУЕЛНО

Во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, синоќа гостуваше Есад Рахиќ. Во своето излагање и дебатата со Гораст Муратовски од „Левица“, Рахиќ изјави дека доколку референдумот за промена на името, Албанците ќе организираат референдум и ќе се отцепат од Македонија.

На темата реагираше и Ванковска:

„Го видов само крајот на ТВ дебатата на Алфа, каде Есад Рахиќ кажува дека Албанците ќе си ирганизирале референдум и ќе изгласале напуштање на МК! Не кажа по кој устав и закон ќе го направат тоа. Или, кога е веќе бал (со еден неуставен референдум), може да биде и маскенбал! Кого се’ нема да видиме на ТВ!“

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -