fbpx
6.8 C
Skopje

Бабиќ повеќе не е селектор на Хрватска, отказ и за Балиќ и Метличиќ

АКТУЕЛНО

Ракометната репрезентација на Хрватска имаше навидум добар настап на Светското првенство, но разочараа во последен момент, поради што Управниот Одбор на Федерацијата се одлучи дека е време за промени.

Жељко Бабиќ повеќе не е селектор на хрватската репрезентација, пред се поради слабата игра во битката за бронзениот медал, кога Хрватска пропушти водство од 24:16 на 20 минути пред крајот, па Словенија сосема заслужено дојде до својот најголем успех во историјата.

Сепак, покрај селекторот Бабиќ, отказ добија уште Ивано Балиќ кој беше координатор односно Перо Метличиќ, првиот асистент на струшниот штаб.

Ваквата одлука наиде на позитивни коментари во хрватската јавност, каде повеќе имиња се во комбинација за селекторската функција, а едно од нив е и Лино Червар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -