6.8 C
Skopje
Tuesday, November 28, 2023

Таткото на Ева одговори на Дончев и Владата: Моето дете ништо не го враќа, не ми дадоа да го лекувам како што сакам

Моето дете ништо не може да го врати. Јас собрав од донации 200.000 евра, но сега сè е залудно. Велам дека не е точно тоа што се кажува за обидот да ја лекуваме Ева во Германија со цел некој во оваа држава нешто да преземе.

Вака таткото на малата Ева која почина и ја зави македонија во црно, Благојче Крстаноски, си ја отвара душата за Незавесен.мк.

Тој одговори на сочувството од ФЗОМ и Владата вчера: – Треба да се направи сè за нашата трагедија да не му се случи на друго дете. Тие немаат чувство. Треба да се гледа најдобрата варијанта. Не е важно дали државата ќе потроши 100.000 евра помалку или повеќе ако спаси еден детски живот.

Ние не сме единствен случај, има доста и ќе има. Јас се молам да бидат што помалку. Зборувам јавно зошто не сакам ова да се повтори и на друго дете – вели Крстаноски во разговорот за „Независен весник“ и ги демантира тврдењата дека немало понуда од германска клиника.

Според таткото, како што открива за Независен, и претставници на ФЗОМ пред него комуницирале со лекарот што требало да ја прими Ева во болницата „Гисен“ во Германија, а доставил и уште една профактура од болница во Диселдорф.

Од „Гисен“, каде што Крстаноски сакаа да ја лекуваат Ева, во имејл-комуникација одредиле приближна сума за лекувањето. Не издале профактура оти целата сума немало да ја плати ФЗОМ, туку требало да се вклучи и семејството со парите собрани од донации. вели потоа ги одбиле со задоцнување од една недела.

Нè излажаа дека има профактура од една клиника, а потоа испадна дека имало од три – од една од Италија и од уште една од Турција.

За потсетување, на вчерашната прес-конференција Дончев рече дека до Фондот не стигнала ниту една понуда од болница во Германија

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -