fbpx
11.8 C
Skopje

Албански медиуми објавија фотографии од жртвите во Дебар – причината банална

АКТУЕЛНО

Тројното убиство што се случи во Дебар, во кој смрттно се застрелани тројца членови од семејството Поцеста, маж, неговата сопруга и малолетна ќерка, ја вознемири целата дебарска јавност, која е во шок и неверување. Медиумите на албански јазик објавија и фотографии од убиените маж и жена.

Инаку, според портпаролот на Секторот за внатрешни работи, Стефан Димоски, убиството се случило во семејната куќа на убиените.

– Трагичниот настан се случил околу три часот по полноќ на 26 август. Трикратниот убиец, со пиштол најпрво, во спалната соба ги застрелал сопружниците А.П.(54) неговата сопруга Н.П. (54), а потоа и нивната четиринаесет годишна ќерка. По наредна на јавен обвинител од Гостивар, под чија надлежност е делото, телата се дадени на обдукција – изјави Димоски.

Според него истрагата треба да ги утвди мотивите.

Според сознанија на граѓани на Дебар, пак, убиец е нивен роднина, зет за сестра на убиениот А.П., а причина била банална, расправија околу пат за проаѓање меѓу нивните две куќи.

Семејството на настраданиот, кое има уште две возрасни деца, живеело во Италија, а во Дебар било дојдено за летниот одмор. Возрасните деца пред некој ден си заминале за Италија, каде работеле, а настарданите останале поради веселба кај нивни блиски роднини, кои, неофицијално и ја известиле полицијата.

Откако не се најувале на телефонските повици роднините, синоќа, нешто пред 21 часот, влегле во куќата по што ја известиле полицијата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -