fbpx
1.8 C
Skopje

Зоран Заев: Им простив на обвинетите

АКТУЕЛНО

Премиерот Зоран Заев попладнево сведочеше за настаните од Собранието на 27. април.

Мене и верата и родителите ме учеле да простувам и сакам да простувам затоа што Македонија има потреба од помирување и од подавање на рака.

Ова го изјави премиерот Заев откако денеска сведочеше за настаните во Собрание.

– „Не им е лесно на овие луѓе внатре кои што се обвинети, не би сакал јас дополнително да додавам нешто“, рече Заев.

Заев рече дека трпеле физички удари и вербални закани.

– „Тоа траеше безмалку 2 часа. Се закануваа со зборовите: ‘Убиј го Заев! Убиј ги пратениците! Фатете го како можете! Го убивме Села, Заев ти си следниот…’“, рече Заев додавајќи дека имал 6 расекотини.

– „Неполни 2 часа лично јас секоја секунда чекав да го изгубам животот“, рече Заев.

Вели некои од напаѓачите кои имале оружје на каишите, правеле гајтани од кабли за да ги фатат и повлечат.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -