Sun. Oct 1st, 2023

Повторно и вечерва централното подрачје на романската престолнина Букурешт повторно буквално гори. Причините се масовните демонстрации какви што не памети државата од времето на Чаушеску.

Над 100.000 граѓани протестираат веќе втор ден поради одлуката да се ублажат законите во борбата против корупцијата. Владата на државата го издаде спорниот декрет со кој се намалуваат казните за корупција, со што одредени политичари може да бидат поштедени од кривично гонење.

Протестите веќе масовно се шират и во другите градови од Романија, а за време на вчерашните протест има над 10 повредени и 70 приведени лица.

By s.s.

One thought on “ФОТО: Букурешт и вечерва гори – над 100.000 демонстранти повторно на протест”
  1. OVA VEDNAS TREBA DA SE SLUCI VO CELATA FASISTICKA BIVSA JUGOSLOVENSKA NEPRIZNATA DJAVOLSKA TERITORIJA I OD NEA DA OSTANE SAMO PEPEL KOJ KE ISCEZNE VO ATMOSFERATA ZASEKOGAS!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.