32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

ВИДЕО: Повторно ескалира ситуацијата во Доњецк – Украина гранатираше и ноќва

Ниту изминатата ноќ не помина мирно во Доњецк откако украинските сили гранатираа од ракетниот систем „Ураган“.

Според информациите во последните напади загинале 2, а се повредени 17 лица од кои голем број на цивили.

Ситуацијата во Донбас ескалираше повторно во понеделник, а двете страни, про руските сепаратисти и властите во Украина се обвинуваат за нарушвање на примирјето.

Министерството за одбрана на Украина утрово информираше дека нивните сили, метар по метар, чекор по чекор херојски напредуваат.

 

поврзани објави

Последни објави