13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

ВМРО-ДПМНЕ: Не сме против амбасадорите, нашата цел останува ЕУ и НАТО

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение вели дека нивното негодување против одредени амбасадори не значи дека тие се против амбасадорите, туку само реагираат бидејќи сметаат дека ги пречекориле нивните овластувања.

„Дежурните самопрогласени интелектуалци и платеници на СОРОС не треба да стравуваат, ВМРО-ДПМНЕ не е против амбасадорите, туку принципиелно реагира кога некои амбасадори ќе ги пречекорат своите овластувања и делуваат како замена за пратениците и владата избрана од граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја продолжи комуникацијата и соработката со амбасадорите на државите пријатели на Република Македонија бидејќи ВМРО-ДПМНЕ е гласот на 455 000 граѓани. Изразувањето на негодување и различно мислење постои и во државите од каде потекнуваат амбасадорите.

Нашата цел останува членството во ЕУ, НАТО и почитување на Делкарацијата за стратешко партнерство со САД во 2008-та година.

ВМРО-ДПМНЕ е избрана од народот да се грижи пред се за неговите интереси и да ја почитува неговата волја“ стои во соопштението на ВМРО ДПМНЕ.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави