30.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

ВИДЕО: Во Лугањск убиен началникот на народната полиција

Во експлозија на автомобил во главниот град на Лугањската народна република во Донбас утрово загинале две луѓе а едниот од нив е началникот на народната полција.

„ Експлодирало возилото на началникот на народната полиција Олег Анашченко. Во автомобилот се наоѓале две луѓе при што загинале и двајцата. Еден од нив е е и Анашченко.“– рекоа на пресот од полицијата.

https://www.youtube.com/watch?v=kOjezOVOLpI

Ситуацијата во југоисточна Украина ескалираше во последните неколку дена особено во градот Авдејев во регионот Доњецк, каде што се засилија судирите помеѓу силите на Киев и трупите на Доњецк Народната Република (ДНР).

Во октомври минатата година во лифт беше убиен командантот на ДНР, Арсен Павлов.

 

поврзани објави

Последни објави