7.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Изненадување за сите – Еве кога се очекува првиот снег во Македонија

За 6 до 9 дена метеоролозите најавуваат дека ќе падне снег на планините ширум Македонија. Според прогнозата, најмногу снег се очекува на Караџица и тоа над 80 сантиметри.

Околу 70 сантиметри се очекуваат на Кожуф, а околу 40 на Копанки на Пелистер и на Попова Шапка на Шар Планина.

За снег на котлините, според актуелните прогнози веројатно ќе треба да чекаме до самиот крај на годината.
Во наредните неколку дена не очекуваат температури далеку над просекот.

Во рамки на повеќегодишните за овој период на годината, температурите ќе се вратат веќе наредната недела кога утринските ќе се движат од 3 до 5 степени а дневните нема да надминат 18 степени.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -