10.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024
Платено политичко рекламирање

Силен земјотрес во Турција, има и повредени!

Утрово Турција ја потресе силен земјотрес со јачина од 5.6 степени според Рихтеровата скала.

Потресот е регистриран во 07.00 часот по локално време, соопшти Европскиот сеизмолошки центар, а епицентар бил под Егејското Море, во близина крајбрежниот град Ајвачик, во северотурската провинција Џанакале.

Од земјотресот има оштети куќи во пет крајбрежни села (Тасагли, Тузла, Јуари, Џам и Гулпинар), а има и повредени, соопшти турскиот сеизмолошки центар.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img

Последни објави