fbpx
18.8 C
Skopje

ВИДЕО: Пресврт- советникот во Струмица од ВМРО НП се враќа кај СДСМ!

АКТУЕЛНО

ВМРО ДПМНЕ сепак нема да има мнозинство во советот на општина Струмица, откако советникот од ВМРО Народна партија, Мето Витанов остро ги демантираше информациите. Тој истакна дека бил грубо изманипулиран од раководството на матичната партија и поради тоа дава оставка.

„Јас како советник од ВМРО Народна партија која до вчера коалицираше со социјалдемократскиот сојуз во Струмица сум грубо изманипулиран од Централното раководство на ВМРО Народна партија почитувајќи ја нивната одлука за коалиција со ВМРО ДПМНЕ со советот на Општина Струмица . Поради несериозноста на Централното раководство ВМРО Народна партија си давам оставка од партијата. Понатамошниот мандат во советот на Општина Струмица ќе го водам како независен советник поддржувајќи ја советничката на СДСМ“, изјави Советникот од ВМРО-Народна партија, Мето Витанов.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -