8.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Верувате или не? Две третини од американските борбени авиони не се во состојба да летаат

Речиси две третини, околу 62 % од американските борбени авиони, популарните ловци кои се наоѓаат на бродовите носачи, од тимот Ф/А-18 „Хорнет“ и „Суперхорнет“ не се во состојба да летаат, информација што ја пренесе весникот „Дифенс њуз“..

Како што се наведува, околу 27 % од тие ловци се наоѓаат на ремонт, додека 35% се во ситација на чекање поради недостаток на резервни делови, а како главна причина за тоа се наведува дека е недостатокот на финансии.

Освен тоа, според податоците на американската војска, околу 53 % од вкупната воена авијација, односно 1.700 авиони не се во состојба за лет, а меѓу нив има борбени, патролни, но и транспортни летала.

 

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -