8.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Мицотакис по ратификацијата на Договорот од Преспа: Денес е тежок и тажен ден

Претседателот на Нова Демократија, Киријакос Мицотакис, по ратификацијата на Преспанскиот договор во Парламентот во Грција изјави дека денешниот ден е тажен и тежок.

-Денеска е тежок и тажен ден за Грција, изјави Мицотакис.

Преспанскиот договор е усвоен во грчкиот Парламент со 153 гласа „за“, наспроти 146 гласа „против“.

Тој од почеток беше жесток критичар на Договорот од Преспа.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -