8.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Пристигна честитка и од Рама: Почит за моите пријатели Ципрас и Заев, ова е историски договор

Ратификацијата на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент ја поздрави и албанскиот премиер Еди Рама. На Твитер тој им се обраќа на неговите колеги Ципрас и Заев, изразувајќи им почит и честитки за „историскиот договор“.

-Повторно почит и честитки за Алексис Ципрас и Зоран Заев за нивниот историски договор и ставањето крај на конфликтот меѓу Грција и Северна Македонија. Ова тешко можеше да го произведе стара локална политика, но тоа многу добро го реализираа моите пријатели, напиша Рама.

Гласањето беше поздравено и од претседателот на албанскиот парламентот, Грамоз Ручи, нарекувајќи го храбар чин на Грција.

 -Гласање, од визионерски парламент. Балканот се ослободува од вековните инерции, рече Ручи.

И лидерот на најголемата опозициска сила, Демокртската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на Преспанскиот договор од страна на грчкиот парламент, оценуваќи дека договорот го отвора патот за членство на Северна Македонија во НАТО.

 

 

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -