fbpx
23.8 C
Skopje

10 работи кои не ги знаете за Кристијано Роналдо

АКТУЕЛНО

Кристијано Роналдо денес е една од најпопуларните личности во светот и за него се знае готово се, сепак постојат детали кои и не се така добро познати.

Роналдо веќе неколку години е голема фудбалска ѕвезда и еден од најплатените спортисти во светот, но неговиот пат до успехот воопшто не беше лесен.

Португалецот до сега пет пати ја освојуваше „Златната топка“ и важи за еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, но има детали од неговиот живот кои се малку познати, како на пример – дека е дете на алкохоличар, дека бил избркан од школо, дека имал операција на срцето…

Ова се 10 работи кои се малку познати за Кристијано Роналдо

Роналдо во 2003 година бил блиску до трансфер во Бирмингем. „Пред да се пресели во Манчестер ни беше понуден нас за 6 милиони фунти, но на крајот го избра Јунајтед“, откри некогашниот сопственик на Бирмингем.

Првото дете на Роналдо е родено од сурогат мајка. Португалецот никогаш не го откри нејзиниот идентитет, а на детото му го даде својето име – Роналдо Јуниор.

Таткото на Кристијано Роналдо му го дал името по бившиот претседател на САД, Роналдо Реган.

Роналдо како мал имал надимак „плачко“. Го добил затоа што знаел да се расплачи кога ќе промаши шанса или ќе биде поразен.

Роналдо како дете имал операција на срцето која можела да го спречи да игра професионално фудбал. За среќа, се добро се завршило.

Португалецот е еден од најголемите хуманитарци во светот, до сега има донирани милиони евра.

Роналдо никогаш не пие алкохол. Инаку неговиот татко бил алкохоличар и токму поради тоа почина во 2005 година.

Роналдо нема ниту една тетоважа на телото, бидејќи секои три месеци донира крв.

Роналдо бил избркан од школо кога имал 14 години бидјеќи по фрлил со столче по наставничката.

Извор: СПОРТСКИ.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -