13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Знаете ли колку компири се искористени за едно пакетче чипс?

Кога јадеме вкусна храна, ретко си помислуваме на нивната вистинска хранлива состојка, и дали навистина цената им одговара на содржината. Добар пример за тоа е чипсот и помфритот во рестораните за брза храна. Дали всушност знаете колку компир плаќате?

Според истражувањата, во едно мало пакетче чипс е искористено еден ипол компир. За средниот пакет се искористени три ипол компири, додека пак за големиот шест. Изгледа дека произведувачите на чипс плаќаат повеќе пари за воздухот во паковката, отколку за состојките.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави