fbpx
16.8 C
Skopje

Замина во легендите: После неколку години борба, овој свет го напушти човекот кој важеше за легенда во формула 1

АКТУЕЛНО

На 67. Годинишна возраст денеска во Мелбурн почина директорот на Мѓународната тркачка автомобилска федерација (ФИА) Чарли Вајтинг, сопштија од ФИА.

Вајтинг, кој пто со децении беше еден од највлијателните луѓе во Формула 1, почина од белодробна емболија. Инаку, новата сезона на Формула 1 треба да започне на 17. Март со трката за голема награда на Австралија во Мелбурн.

Инаку, она што е новитет за Формула 1 е присуството на синот на Шумахер во овој спорт. Синот на легендата и седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, Мик Шумахер следната сезона ќе вози во Формула 2, продолжувајќи го партнерството со тимот „Према“.

Деветнаесетгодишниот Мик оствари осум победи во сезоната 2018 – двојно повеќе од најблискиот конкурент во автомобилските серии – Дан Тиктам.

Мик беше меѓу гледачите за време на последната трка во Ф2 во Абу Даби за време на викендот, а од четврток до сабота ќе го тестира автомобилот на „Према“ на „Јас Марина“. Мислам дека ова е логичен чекор на мојот пат, бидејќи сакам да продолжам да го подобрувам моето техничко искуство и моите пилотски вештини, рече Мик.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -