fbpx
16.8 C
Skopje

Ципрас доаѓа во историска посета на Скопје: Со себе носи претставници од над 70 грчки фирми

АКТУЕЛНО

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, утре ќе пристигне во официјална посета на Република Северна Македонија. Главна тема во разговорите со премиерот Заев ќе биде безбеноста и економската политика.

Ова е воедно и историска посета, односно Ципрас ќе биде првиот грчки премиер кој ќе го посети Скопсје, а истовремено и највисока посета од грчки функционер после потпишувањето на Преспанскиот договор.

Ципрас воедно ќе донесе и представници на над 70 грчки компании и утре во Скопје ќе се одржи заеднички македонско – грчки бизнис форум.

Дека посетата е од голема значење и за Грција говори фактот што Ципрас даде интервју за МИА, на кое одговара на многу прашања поврзани со односите меѓу двете земји.

Наша одговорност – моја и на Зоран – е да покажеме дека нашите народи може само да добијат од патот што се отвори. Исто така, наша одговорност е да им одговориме на силите на национализмот кои во денешниот свет се зајакнуваат и целат кон тоа да не вратат во мрачните времиња.

Ципрас е убеден дека во иднина двете држави ќе бидат стратешки сојузници и партнери, а со посетата само ќе се постават темелите на таа соработка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -