27.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

Принцот од британското кралско семејство, најмладиот Едвард, доаѓа во Македонија

Принцот Едвард, ерл од Весекс, од британското кралско семејство ќе дојде во дводневна посета на Македонија на 15-ти и 16-ти мај.

„За време на престојот на неговото височество во Северна Македонија ќе се одржи средба со високи државни лидери и претставници од граѓанскиот сектор. На неговото височество ќе му бидат презентирани примери од помошта што Велика Британија и ја дава на Северна Македонија во областа на образованието, раниот детски развој, како и проекти кои ги поврзуваат двете земји од животната средина и уметностите“, најавуваат од британската амбасада во Скопје.

Принцот Едвард е најмладиот од четирите деца на кралицата Елизабета Втора и Принцот Филип. Тој е десетти по ред во линијата наследници на круната.

поврзани објави

Последни објави