fbpx
22.8 C
Skopje

Непредвидливо во Охрид – Погледнете кој кандидат е во водство

АКТУЕЛНО

Според досега обработените податоци од Охрид, кандидатот на СДСМ, Константин Георгиески е во благо водство пред кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Митре Милошески.

Како што беше истакнато, во Охрид ќе има втор круг избори за градоначалник, во кој влегуваат кандидатите на СДСМ Константин Георгиески и на ВМРО ДПМНЕ Митре Милошоски.

Константин Георгиески од СДСМ освоил 12.409 гласа, Митре Милошески од ВМРО-ДПМНЕ 9606 гласа, Михаил Трендафилов Нанче од ГДУ освоил 1551 глас, независниот кандидат Стевче Стевоски освоил 971 глас, додека пак заедничкиот кандидат на Беса и Алијансата на Албанците, Џемал Мена освоил 484 гласа. Вкупно неважечки ливчиња 1098.

Кај претседателските кандидати, Гордана Силјановска Давкова води со 10.297 гласа наспроти Стево Пендаровски со освоени 9.276 гласа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -