fbpx
16.8 C
Skopje

Трамп: Северна Македонија е неопходен партнер на САД и НАТО алијансата

АКТУЕЛНО

Белата куќа го објави писмото што претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Доналд Трамп, го испрати до американскиот Сенат, јавува Anadolu Agency (AA).

Во писмото, Трамп, повикувајќи се на текстот што беше потпишан на 6 февруари 2019 година од страна на САД и засегнатите страни во НАТО, наведува „Со цел потпишување на Протоколот за пристап на Северна Македонија во НАТО, Протоколот му го препорачувам на одобрување на американскиот Сенат.“

Истакнувајќи дека со одобрувањето на споменатиот протокол, ќе биде можно приклучувањето на Република Северна Македонија во НАТО, Трамп ја даде следната оценка „Северна Македонија е неопходен безбедносен партнер на САД и нејзиното членство во НАТО директно ќе биде од корист за стратешките интереси на САД и НАТО Алијансата.“

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -