Бугарскиот претседател се сретна со Пендаровски и Џафери: Потребни сме си едни на други

0
1
Rumen Radev

Бугарскиот претседател Румен Радев, кој денеска се сретна со новиот македонски претседател Стево Пендаровски и со спикерот на парламентот Талат Џафери, изјави дека односите меѓу двете земји се одлични.

Потребни сме си едни на други затоа што проблемите ни се заеднички, не се изолирани. Се разбира, покрај институционалната соработка, најбитно е инфраструктурното поврзување и затоа е потребно да се забрза железничкото поврзување меѓу двете земји, како единствени на Балканот што не се поврзани на тој начин, и се разбира Коридорот 8 – рече Радев.

Тој ги понуди сите расположливи ресурси за што е можна подобра соработка во сите полиња, пред се во насока на пристапувањето кон ЕУ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here