27.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

3 причини поради кои bitcoin ќе достигне сума од 30. 000 долари пред 2020 година

Цената на биткоинот може да достигне нов врв односно да биде повеќе од 30 000 долари во 2019 година. Ова е извор на Keneths Saritall Jian Chy.

Прогнозата доаѓа во момент кога цената на дигиталните пари ја достигна границата од 9000 долари и нејзината пазарна капитализација достигна над 150 милијарди долари. 10 години по основањет на биткоинот започнуваме да гледаме дека историјата се претвора во реалност. И луѓето навистина гледаат и чувствуваат дека криптовалутите нема да исчезнат, туку напротив ќе бидат иднината, изјави експертот Чу.

Како основни претпоставки за стандардното поскапување на криптовалутата Джиан Чу ја гледа во помошта и поддршката од големи компании.

Прочитај повеќе вести: Заборавил дека пред четири години купил биткоини и заработил 886 илјади долари

Зголемувањето на цената на биткоин значи дека во рок од четири години, инвестиција од 27 долари се претвора во 886.000 долари, пишува “Гардијан” . Норвежанецот Кристофер Кох инвестирал 150 круни ( 26.60 долари ) во 5000 биткоин во 2009 година , отворајќи дигиталната валута , додека пишувал дисертација. Младиот човек веднаш заборавил за инвестицијата , додека медиумската публикација за ” анонимните ” во 2013 година не му ја освежила меморијата. Биткоин се чуваат во шифрирани паричници, обезбедени со личен код кој Кох го заборавил.

Откако успеал да ја открие лозинката, тој бил пријатно изненаден , кога открил дека нивната вредност достигнала 886 000 долари. ” Сфатив дека имам 5000 биткоин таму. Мерењето на сегашните нивоа ова го прави во стапки NOK5m ( 886 000 американски долари) “, рече Кох во NRK . Во април 2013 година вредноста на биткоин се искачи до 266 долари. Оттогаш цената на дигиталната валута драстично варира. По затворањето на црниот онлајн пазар Silk Road вредноста им падна на 30 долари , пред да скокне повторно на 197 во рамките на еден ден во октомври . Кох заменил една петтина од бит – паричките, добивајќи доволно пари за да си купи стан во Топиен , една од најбогатите области на норвешкиот главен град.

поврзани објави

Последни објави