37.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

(ВИДЕО) Нападнато возилото на Еди Рама – ситуацијата во Албанија се влошува

Инцидентот се случи, додека албанскиот парламент гласаше да го осуди претседателот Илир Мета за неговиот потег да ги откаже општинските избори, кои се очекува да се одржат на 30-ти јуни.

Ова ја влоши политичката криза во земјата, каде што конзервативната опозиција одржува редовни масовни протести против социјалистичката влада.

Рама успеа да го избегне најголемиот дел од толпата со користење на странични патишта. Неколку демонстранти беа повредени откако беа погодени од возила од конвојот на Рама.

Инцидентот се случи, додека албанскиот парламент гласаше да го осуди претседателот Илир Мета за неговиот потег да ги откаже општинските избори, кои се очекува да се одржат на 30-ти јуни.

Ова ја влоши политичката криза во земјата, каде што конзервативната опозиција одржува редовни масовни протести против социјалистичката влада.

поврзани објави

Последни објави