Трамп со порака до Пендаровски – му порача нешто што ретко кој го очекуваше

0
1
tramp

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во писмото со честитки до претседателот Пендаровски, пишува дека „денес, двете нации се поблиски од кога било претходно“.

„САД силно ја поддржува Северна Македонија, која го зазема своето заслужено место во западните институции и особено се надева дека ќе ја поздрави Северна Македонија наскоро како наш 30-ти сојузник во НАТО.

Историскиот Договор од Преспа претставува смел и храбар пример со кој се зајакна безбедноста и просперитетот за народот на Северна Македонија и целиот регион.

Заложбите на Вашата земја за демократски начела, владеење на правото, отчетност на владата и борба против корупцијата се за поздравување.

Се надевам на продлабочување на пријателството и соработката во иднината”, пишува во честитката од претседателот Трамп до претседателот Пендаровски.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here