7.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Ал Асад: Помеѓу бегалците дефинитивно има терористи

Претседателот на Сирија Башар ал-Асад вели дека помеѓу милоните сириски бегалци кој бараат зажтита на западот дефинитивно има терористи, јавуваат од АП.

Асад смета дека сите вооружени опозицинери во сириската војна која трае од 2011 година се терористи. Тој не сакаше да коментира дали е оправдана одлуката на претседателот на САД , Доналд Трамп да издаде забрана за влез во земјата на дел од муслиманските држави. Тој тоа го нарекува проблем на амеркианскиот суверинитет.

Башар ал -Асад наведува дека неговиот приоритет да ги доведе блиску својата земја своите граѓани а не да ги приморува да емигрираат.

 

 

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -