fbpx
35.8 C
Skopje

Тинејџерка планирала бомбашки напад во Данска

АКТУЕЛНО

Обвинителството во Данска покрена обвинение против девојче на 16. годишна возраст, кое планирало да направи серија бомбашки нашади во училиштата во земјата.

Девојчето користело рачно изработен експлозивен материјал, а нејзина цел биле две училишта, едно е еврејското училиште во Копенхаген, како и едно училиште во град западно од главниот град на државата.

Полицијата реагирала на време, поради што девојчето била уапсена на 13. јануари минатата година. Покрај тинејџерката, покрената е кривична пријава и против маж на возраст од 25 години, поради сомневање за соучесништво.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -