fbpx
16.8 C
Skopje

Паднаа параглајдери на Галичица: МВР излезе со детали за несреќата

АКТУЕЛНО

На 09.07.2019 година во 15,10 часот во Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Свети Наум, Б.М.(36) од Украина пријавил дека на планината Галичица паднала параглајдеристка М.П. (30) од Украина, а по неа слетал параглајдерист А.М(41) од Украина.

Лицата биле на албанска територија, на непристапен терен, но веднаш се преземени мерки за нивно спасување.

По консултација со албанските надлежни органи, на местото на настанот е упатен хеликоптер на МВР со припадници на ЕСЗ и двете лица се пренесени во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид, каде им е укажана лекарска помош, информираат од МВР.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -