fbpx
22.8 C
Skopje

Хан: Западен Балкан лесно може да гори

АКТУЕЛНО

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан по посетата во Македонија, имаше интервју за германскиот портал „Цајт“, каде открива повеќе работи од последната посета на Западниот дел Балканот.

„Наш интерес е Македонија да биде стабилна и да продолжи владеењето на правната држава. Сите земји на Балканот треба да имаат европска перспектива. Тоа значи дека треба да се постигне промена во еден еволутивен процес. Ние се ангажиравме многу и издејствувавме многу резултати. По сите напори имаше слободни и фер избори. За земјата е подобро со одредена доза на напор развојот да продолжи мирно, вели Хан запрашан дали тие што две години протестираа против владата на поранешниот премиерот Никола Груевски се разочарани и се чувствуваат оставани сами од ЕУ“, вели Хан за Македонија.

Во разговорот понатаму, тој дополнува дека само еден погрешен збор, лошо пренесен или сфатен, може да донесе до огромни проблеми на работ на конфликт, кој би прераснал во војна.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -