4.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

Не можете ни да претпоставите каде завршуваат фекалиите ако температурата е пониска

Градниците треба да се перат по 2-3 носења, а гаќите, чорапите и хулахопките по секое носење – без исклучок. Сигурно ќе се згрозите кога некој ќе ви рече дека два дена носи исти гаќи. Стручњаците велат дека тоа е исто како да ги перете гаќи на темепратура од 40 степени, пишува Хафингтон пост.

Доктор Лиса Акерли објаснува дека бактериите можат да преживеат и на 60 степени, за затоа препорачува долната облека да се пере на вриење.И да биде полошо – ако ги перете гаќите на 40 степени заседно со друга облека, големи се шансите фркалиите да завршат на горнаа облека. Не перете ги гаќите со кујнски крпи на сиски температури зашто би можело да дојде до контаминација со фекалии, објаснува д-р Акерли за Хафингтон пост.

Но, д-р Џена Мекиохи од Универзитетот во Сасекс тврди дека ни на 60 степени не е доволно да се убијат бактериите. Не можете да се потпрете на тоа дека на 60 степени ќе ги убиете сите бактерии, особено ако машината ја постигнува таа темепратура за кратко време – повеќето машини не ја одржуваат темепературата во текот на целото перење, објаснува таа.

Колку често треба да се пере долната облека?

Градниците треба да се перат по 2-3 носења, а гаќите, чорапите и хулахопките по секое носење – без исклучок. Постелнината, особено лете, треба да се менува барем еднаш неделно, а перниците перете ги двапати годишно.

Кујнските крпи би требало да се менуваат секој ден, зашто се легно на габички, а носат и ризик за труење со храна ако готвите месо или риба. Треба да се перат на најмалку 60 степени.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -