35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Русија повикува на смирување на тензиите на Корејскиот полуостров

Северна Кореја денеска испука балистичка ракета, соопштуваат од министерстово за одбрана на Јужна Кореа, оценувајќи дека тоа е провокација кон новата администрација на претседателот на САД, Доналд Трамп.

Русија денеска повикува на смирување на сите земји да учествуваат во смирување на тензиите на Корејскиот полуостров.

Претседателот на одборот за надворешна политика во рускиот парламент Леонид Слуцки изјави дека однесувањето на Сверена Кореа представува предизвик и потсетник дека ситуацијата на Корејскиот полуостров е нестабилна и може да ес претвори во конфликт.

 

поврзани објави

Последни објави