30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

Сведочи одбраната, денешното рочиште отворено за јавноста – продолжува судењето за „Диво Насеље“

Денес продолжува судењето за случајот „Диво насеље“ – Куманово што се случи во мај 2015 година.

Откако претходно вратите за јавноста беа затворени поради тоа што искази даваа заштитени сведоци и беа презентирани посебни истражни мерки поврзани со случајот, денешното рочиште по подолго време е отворено за јавноста. Денеска се очекува во судницата исказ да дадат сведоци предложени од страна на одбраната на обвинетите.

Во тогашниот судир во Куманово загинаа осум македонски полицајци и десетмина припадници на вооружената група. За овој случај им се суди на вкупно 34 лица.

поврзани објави

Последни објави