fbpx
1.8 C
Skopje

Италијанскиот новинар откри од кого ги добил материјалите и видеата за „Рекет“

АКТУЕЛНО

Новинарот на „Ла Верита“ од Италија за порталот „Домовина.је“ открива од каде ги добил материјалите и видеата за случајот „Рекет“. Во интервјуто Гајзер зборува дека со години ја следел ситуацијата во Македонија и заклучил дека меѓународни мрежи се обидуваат да манипулираат со суверена држава за свои интереси.

Доверлив извор во Македонија ми предаде некои документи и видеа што укажуваат на тоа дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го рекетирала обвинетиот за корупција, убедувајќи го дека во замена за 8,5 милиони евра може да му обезбеди ослободување, објаснува Гајзер во интервјуто за словенечкиот портал.

Преку моите написи секогаш се обидував да и помогнам на Македонија да избегне вакво понижување, да укажам на погрешните чекори на Европска унија во таа држава и да спречам меѓународните мрежи да создадат од Македонија преседан за манипулирање со една земја и нејзините жители.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -