11.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

ВИДЕО: Северна Кореја лансираше ракета по повод роденденот на поранешниот лидер

Властите на Северна Кореја соопштија дека лансирањето на балистичката рекета на 12. февруари е изведено во чест на роденденот на поранешниот лидер Ким Јонг – Ил кој почина во 2011 година.

https://www.youtube.com/watch?v=Fm0zezVyrMw

Државната новинска агенција објави дека лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг – Ун наводно лансирал ракета со среден домет Пукгуксонг-2 во недела со цел да го одбележи роденденот на неговиот татко Ким Јонг – Ил кој го наследни.

Лансираната ракета, што е прва од страна на Северна Кореја по назначувањето на Доналд Трамп за претседател на САД, според информациите завршила во Јапонското море.

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави