13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Пожар беснее во Нов Зеланд – евакуирани на 1000 луѓе!

Голем пожар во Нов Зеланд предизвика евакуација од над 1000 жители, уништен е имот по што прогласено е опасна состојба.

Над стотина пожарникари потпомогнати со десетина авиони се борат со големиот пожар кој се заканува опасно на Крајстчерч, третиот по големи град во Нов Зеланд.

Пожарот кој избил во областа Порт Хилс, во текот на ноќта брзо се проширил на повеќе од 1.800 хектари површина. Властите стравуваат дека ваквата ситуација може да потрае во текот на целата седмица, со оглед дека тешко оди ставањето под контрола на пожарот поради смерот на ветерот.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави